П`ятниця
26.04.2024
05:53
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Персональний сайт Кухар Лариси Олексіївни
Головна Реєстрація Вхід
Квіти улюбленому письменникові »
Меню сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Завантажити у форматі doc

Тема: Квіти – улюбленому письменникові.

 

Мета:  переконати  учнів  у  необхідності  читання  книжок;  вчити  давати оцінку самостійно прочитаному текстові; розвивати навички монологічного зв’язного мовлення; формувати культуру читача і слухача; виховувати любов до книги, читання.

 

Обладнання: виставка портретів і книг улюблених письменників, квіти на картах учнів, афіші-плакати з написаними на них епіграфами до уроку, фонотека.

 

Тип уроку: урок-пам’ять.

 

Рекомендації: на  урок  можна  запросити  юних  поетів, переможців олімпіади по зарубіжній літературі, вчителів, які пишуть вірші, працівників місцевої газети, районної бібліотеки.

 

Підготовка учнів до уроку: підготувати    розповідь    про    свого    улюбленого письменника, принести на урок квіти, які б вони хотіли подарувати йому, виконати романси на вірші улюблених поетів, декламувати напам’ять поезії.

 

Епіграфи, тексти плакатів до уроку

 

Коли я читаю книгу …, мені здається, що вона жива і говорить зі мною.

                                                                                     Дж.Свіфт

 

Я хотел бы, чтобы мои книги помогали людям стать лучше, стать чище душой, пробуждали любовь к человеку.

М.Шолохов

 

Кожну книгу я відкриваю з таким відчуттям, немов починаю шлях у незвідану країну…

Я.Івашкевич

 

В душе каждого человека есть клапан, отворяющийся только поэзией.

А.Блок

 

Книжки існують для того, щоб їх читати і перечитувати.

А.Азімов

 

І. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

 

ІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

 

 

 

1. Вступне слово вчителя:

Тему цього уроку мені підказали ваші висловлювання про те, що ви покоління, якому відпала потреба багато читати художньої літератури, що читання книжок може замінити перегляд фільмів, робота з комп’ютером, а також мої висновки про те, як мало і неохоче ви читаєте, і нарешті, стаття в журналі, в якій випускник однієї з шкіл Києва Віктор П. написав про те, що книги не можуть побороти зло, існуюче в світі, що найчастіше успіху досягають ті, які мало читали в школі. Отже, книги не можуть нічого, тоді для чого потрібно вивчати літературу? У цьому ж журналі надруковано ще один лист школярки, яка відповідає на лист Віктора і багато в чому його підтримує. Але завершує свій лист впевненістю в те, що хоч зараз і мало справжніх читачів, але літературу вивчати потрібно.

Ось два листи, два роздуми на одну тему. Чи правий Віктор, говорячи про недоцільність вивчення літератури? Чи може людина жити повноцінним життям без книжок?

 

(Грає музика. Вчитель читає вірші.)

 

Я знаю: книги не кривят душой,

И много смысла в правде их большой,

Они – мои советчики, друзья,

Попутчики в далёкие края.

Мне меньший груз в дороге – ни к чему,

Но книги – обязательно возьму.

 

         Так сказав ваш одноліток Ігор Тихонов, закінчивши школу і вийшовши на самостійну дорогу життя. Хай його слова будуть ще одним епіграфом до нашого уроку, який ми проведемо під девізом «Квіти – улюбленому письменникові». Давайте почнемо урок з обговорення листів Віктора П. і Катерини Н., які поставили питання про доцільність вивчення літератури в школі. Може, дійсно сучасному школяреві цей предмет не потрібен? Хотілося б з цього приводу почути вашу думку.

 

2. Учні дають відповіді на запитання. Коментар учителя.

 

3. Продовження слова вчителя.

         Зрозуміло, що книги не є універсальними рецептами від усіх особистих і соціальних бід. Зустрічаються, на жаль, і начитані люди, але негідники і хапуги. Все залежить від того, як читати книгу, що шукати в ній. Книги покликані зробити людину кращою, красивішою? А що означає краса? Над цим питанням роздумували і великий Леонардо да Вінчі, і сонячний Моцарт, і геніальний Пушкін, і бунтівний Бетховен. Кожна епоха народжує свій ідеал поезії і краси. Але є краса вічна, нетлінна. Це – краса душі, істинна краса людини. Зачитайте висловлювання М.Шолохова.

 

 

 

4. Учень зачитує висловлювання.

    «Я хотел бы, чтобы мои книги помогали людям стать лучше, стать чище душой, пробуждали любовь к человеку»

 

5. Обговорення висловлювання Шолохова.

 

6. Коментар учителя.

         Це завдання ставлять перед собою всі письменники і поети. Я думаю, що у кожного з вас є свій улюблений письменник або поет, а якщо немає, то ви обов’язково з ним зустрінетесь і полюбите його, тому що в книгах ми знаходимо відповіді на хвилюючі нас запитання: «Правда ли, что счастье бывает разного роста: от кочки до Казбека, в зависимости от человека?» Що робити? Хто винен? У чому сенс життя? Бути чи не бути? Чи можливо виправдати вбивство по совісті? Та багато інших. У вас було завдання розповісти про улюбленого письменника, поета і подарувати йому квіти.

 

(Виступи учнів про улюбленого письменника. Зразок виступу.)

 

         Антуан де Сент-Екзюпері:

         «Найскладніший політ – це політ над собою…» - так говорив мій улюблений письменник Антуан де Сент-Екзюпері – людина-загадка. Залишилося багато нерозгаданих таємниць із його життя. І досі біографи з’ясовують питання: хто він – герой чи людина, що з відчаю грала в ризиковані ігри зі своєю долею? Ніхто не знає, як він загинув і де знаходиться його могила. Залишилася тільки його творчість – мудра і добра, насичена символами й алегоріями. Мені цікаво читати твори Екзюпері. Багато висловлювань з казки «Маленький принц» стали для мене афоризмами, якими я керуюсь у своєму житті: «найголовнішого очима не побачиш», «всі дороги ведуть до людей», «ти завжди береш на себе відповідальність за того, кого приручив», «добре бачить тільки серце» та інші.

         Сент-Екзюпері хотів, щоб усі люди були щасливими у всесвіті. Я знайшов у Екзюпері відповіді та питання: як жити людині? чи щаслива вона? що потрібно для щастя?

         Я захоплююся творчістю Екзюпері. Я подарував би йому троянду, як символ кохання і краси.

 

(Учні, які розповідають про своїх улюблених поетів, декламують їх вірші, виконують пісні на вірші М.Цвєтаєвої і В.Висоцького під акомпанемент  гітари; прослуховуються у грамзапису романси на вірші О.Пушкіна і С.Єсеніна)

 

7. Вчитель: «Книги – кораблі думки, що мандрують хвилями часу і бережно

несуть свій дорогоцінний скарб від покоління до покоління», - так свого часу висловився відомий французький філософ Франсуа Бекон. І справді, незважаючи на те, що ми живемо у ХХІ ст., сповненому теле-, відео-, комп’ютерною інформацією, книги залишаються нашими вірними друзями і помічниками, адже за висловом Самуіла Маршака, «вони можуть розповісти вам чудову казку, цікаву повість, від якої у вас серце заб’ється сильніше, з їхніх сторінок прозвучать прекрасні вірші, які ви запам’ятеєте надовго, а може й на все життя».  Прочитайте висловлювання О.Блока.

 

8. Учень виразно читає висловлювання Блока

    «В душе каждого человека есть клапан, отворяющийся только поэзией».

 

9. Дійсно, поезія – це особливий стан душі. І мені приємно сьогодні представити вам почесних гостей – поетів нашої гімназії. Це ті учні, які самі складають вірші, які є учасниками конкурсів, членами літературної студії «Первоцвіт».

 

(Учні і вчителі читають свої поезії)

 

10. Учитель: Повернімося до початку уроку. Так чи згодні ви з Віктором П.?

                      Висловте свої думки.

 

11. Учні висловлюють власні думки.

 

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

 

1) Слово вчителя:

         Сьогодні ми подарували один одному мить насолоди спілкування з художнім твором і його автором. Кожен приніс із собою неоціненний скарб – книгу й часточку любові до неї у своєму серці. Тож читайте книги, будьте вдумливими і розумними читачами. Людина обкрадає себе, свою душу, почуття, не знаходячи часу для читання. «Книги, - казав американський письменник-фантаст Айзік Азімов, - існують для того, щоб їх читати і перечитувати».

 

2) Підсумкова бесіда.

 

ІV. Оцінювання роботи учнів.

 

 

 

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • База знань uCoz