П`ятниця
26.04.2024
17:20
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Персональний сайт Кухар Лариси Олексіївни
Головна Реєстрація Вхід
Соціальні контрасти в оповіданні А.П.Чехова Товстий і тонкий »
Меню сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Завантажити у форматі doc

Тема: Соціальні   контрасти   в   оповіданні   А.П. Чехова   „Товстий і тонкий”. Значення діалогу та художньої деталі в розкритті характерів героїв. Смисл назви твору.

 

Мета: розкрити   ідейно-художній   зміст   оповідання   А.П.Чехова   „Товстий і тонкий”, схарактеризувати образи твору, визначити засоби художньої виразності в оповіданні; розвивати навички виразного читання, усного мовлення учнів; вміння давати розгорнуту відповідь на запитання, аналізувати художній образ; виховувати кращі моральні якості учнів.

 

Обладнання: тексти оповідання „Товстий і тонкий”, малюнки учнів до твору.

 

Хід уроку:

 

Найгірше, коли змінюються люди...

                                        А.П.Чехов

 

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда з учнями.
  • Де і коли народився А.П.Чехов?
  • Які твори принесли йому перший успіх?
  • Назвіть відомі вам псевдоніми Чехова.
  • Які твори, крім оповідань, ще написав митець?
  • Поясніть назву твору „Хамелеон”.
  • Які вади суспільства та людей викриває митець в оповіданні „Хамелеон”?
  • Що таке „хамелеонство”?
  • Уявіть Чехова у нинішньому житті. Які сюжети привернули б увагу митця?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Повідомлення теми, мети, епіграфа уроку.
  2. Формування нових знань і способів дії.

 

1) Виразне читання оповідання „Товстий і тонкий” учителем і учнями (читання в

    особах.

2) Літературний коментар учителя.

 

Колезький асесор – молодший чин у царській Росії (14 класу)

Станіслав (орден Станіслава) – молодший із орденів Російської імперії.

Столоначальник – чиновник, начальник відділення канцелярії.

„Я вже до тайного дослужився” – тобто до тайного радника, одного з найвищих членів (3 класу).

Флер – д’оранж – одеколон.

Херес – дороге вино.

 

3) Соціальні контрасти в оповіданні „Товстий і тонкий” (бесіда за прочитаним).

- Де відбувається дія твору?

- Хто випадково зустрівся на вокзалі?

- Чому автор у назві твору не згадує імен персонажів?

- Які виразні деталі в описі персонажів свідчать про їх соціальний і майновий стан?

 

4) Коментоване читання.

Прочитайте про перший момент зустрічі героїв і прокоментуйте, як кожен із них сприйняв зустріч з однокласником.

 

5) Переказ тексту.

    Перекажіть те, що повідомив про себе колишньому приятелеві „тонкий”.

 

6) Психологізм твору.

    (завдання для учнів)

  • Знайдіть кульмінаційний момент твору. Зачитайте його. Поясніть свою думку.
  • Як змінилася поведінка, мова „тонкого”, коли він дізнався про те, яку посаду займає його колишній приятель?
  • Поясніть зміну цієї поведінки.
  • Що міняється разом із „тонким”? Чому його речі теж немов схилилися, підборіддя дружини стало ще „довшим”, а син виструнчився і застебнув мундир на всі ґудзики?

 

7) Усне малювання.

     а) Усно опишіть образ „товстого”.

     б) Усно опишіть образ „тонкого”.

     в) Від імені „тонкого” розкажіть про ті думки і почуття, що охопили його, коли він дізнався, ким став його колишній друг.

 

8) Мова героїв (виразне читання).

Прочитайте, як звертається „тонкий” до „товстого” після того, як дізнався, що той має високий чин. Що викриває автор у даному епізоді?

 

9) Запитання вчителя.

- Що було „написано” на обличчі „тонкого” наприкінці розмови?

- Як на це реагує „товстий”?

- Чому „товстий” подав на прощання тільки три пальці?

- Як це сприйняв „тонкий”? Чому він не образився?

- Як повели себе члени сім’ї „тонкого”?

 

10) Перегляд малюнків учнів.

      Переказ ключових епізодів за малюнками до твору.

 

11) Складання плану оповідання.

П Л А Н

1. Зустріч двох приятелів.

2. Спогади про дитинство.

3. Розповідь „тонкого” про себе.

4. Несподівана новина.

5. Уже не приятелі, а чиновники.

 

3. Застосування знань, умінь і навичок.

    1) Проблемні ситуації.

- Як ви гадаєте, що змушує людей так поводитись, як це описав Чехов в оповіданні „Товстий і тонкий”?

- Що, на вашу думку, спотворює людей морально і псує їхні стосунки? Чи винні в цьому самі люди?

- Поясніть останню фразу твору: „Всі троє були приємно приголомшені”. Чим же були приголомшені герої?

   2) Підсумкові завдання.

- З’ясуйте, що викриває Чехов в оповіданні „Товстий і тонкий”?

- Визначте основну думку твору.

 

ІV. Домашнє завдання.

Підготуватися до уроку-конкурсу „Чехов з нами”.

Вибрати уривок або невеличке оповідання Чехова і підготувати його виразне читання (самостійно, за особами або інсценування).

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • База знань uCoz